Jeigu jūsų CD grotuvas pasidarė jautrus smūgiams ir išrankus CD plokštelėms, tai lazerio lęšis apsinešę dulkėmis, arba nusilpo lazerio spindulys.
Galbūt teko pastebėti, jog seni CD grotuvai neskaito įrašytų CD-R plokštelių. Kodėl?
Trumpai aptarsiu kuo skiriasi originali CD plokštelė nuo CD-R plokštelės.
Originalioje CD plokštelėje duomenys įrašomi spausdinimo būtu. Bitų vienetai ir nuliai ryškiai skiriasi, nes egzistuoja nelygumas CD plokštelėje teis „1“ ir „0“. Be visos šios technologijos yra naudojamas ir lazerio spindulį geriau atspindinčios medžiagos.
CD-R plokštelės naudojamos specialios medžiagos, kurios keičia savo atspindį šviečiant lazeriui 10 kartu stipriau nei skaitymo režimu. Taigi CD-R plokštelių yra įvairių gamintojų, kurie naudoja įvairias medžiagas. „1“ ir „0“ skiriasi tik atspindinčiu sluoksiu.
Kai dar nebuvo buitinių įrašančių įrenginių, gamintojai lazerio spindulio stiprumą suprojektavo būtent CD plokštelių atspindžiui, todėl įdėjus CD-R jų neskaito arba labai sunkiai perskaito.
Dabar grįžtam prie reikalo. Būna žmonių kurie bando lazerio lęšį pravalyti su spec CD. Šitokio būdo nerekomenduoju, galite tik blogiau pridaryti.
Garsesnių firmų CD gamintojai numatė lazerio silpimo tendenciją ir tam įmontavo reguliuojamą srovės ribotuvą (potenciometrą).
Maniškis CD Changer‘is kai kuriuos net gamyklinius CD atmesdavo, o apie įrašančių skaitymą galima buvo tik pasvajoti.
Išsiardžiau Changer‘į, išėmiau lazerį ir su „klizmą“ nupūčiau dulkes. Lazerio lęšio nesugalvokite valyti spiritais ar dar kokiais š. Nebent labai smarkiai užsitraukęs, tuomet nusipirkite gerą CD valymo diską ir jame esančių skysčiu su medvilniniu gabaliuku lengvai prabraukite kelis kartus. Atminkite, kad lęšis juda į visas puses ir smarkiau paspaudus galima sugadinti nepataisomai.
Ant lazerio korpuso šone yra reguliuojamas potenciometras. Prieš jį sukant pasižymėkite kurioje vietoje jis stovėjo, kad esant reikalui galima būtų grąžinti į buvusią padėtį. Su multimetru išmatuojama varžą. Mano atveju buvo 825 omų, nenorėdamas perdeginti lazerio, pasukau pagal laikrodžio rodykle iki 715 omų. Visą sustačiau ir pabandžiau. Originalius CD skaityti pradėjo greičiau ir visus. Pabandžiau su įrašytais iš savo kolekcijos. Iš 20 CD skaitė tik 4. Tie keturi buvo Verbatim ozo (ar kaip ten jie), su tamsiai melsvu atspalviu ant įrašytos dalies. Rezultatai nelabai nudžiugino.
Varžą mažinau iki 655omu. Vėl išmėginau. Rezultatai puikus, skaito visus įrašytus CD-R ir CD.
Pas ką naujesni CD grotuvai, tai lazeriai montuojami stipresni ir varžą turėtų būti didesnė apie 1,2 kiloomo. Tokių lazerių rekomenduoju nepersistengti mažinant. Galite iki 900 omų.
Toks modifikavimas sutrumpina lazerio gyvavimo laiką.
PRISIMINKITE, KAD VISA ATSAKOMYBĖ PRISIEMATE PATYS. Jeigu ne draugaujate su technika, ar neįsivaizduojate kai viskas veikia, geriau net nelyskite, o šį darbą patikėkite išmanantiems žmonėms.
Prisegu CD Changer‘io kurį tvarkiausi ir lazerio potenciometro foto.
Tai tiek šiam kartui.
NuotraukosBMW CD changer
65.12-8361058
PI M941
CDX-M941ZBM